Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak niebezpieczny bywa SPAM. W końcu przez niego możesz stracić nie tylko dane z komputera bądź innego urządzenia, ale również stać się ofiarą wyłudzenia pieniędzy lub całkowicie zniszczyć używany sprzęt. Hakerzy znaleźli naprawdę sporo sposobów na osiągnięcie swojego celu, dlatego dowiedz się, jakie są rodzaje SPAMU, a dzięki temu staniesz się bardziej ostrożny w sieci.
Jakie są rodzaje spamu w 2025 roku?
- Spam reklamowy
- Hoaxes
- Scam-mails
- Spam polityczny
- Spam z niebezpiecznym załącznikiem
- Phishing
Czasem nawet niewinnie wyglądający e-mail może okazać się niebezpiecznym SPAMEM. Dlatego zwiększa się ryzyko tego, że faktycznie otworzysz taką wiadomość. Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, abyś podchodził do nieznanych e-maili z podejrzliwością.
Hakerzy i spamerzy ciągle próbują nowszych, a przy tym jeszcze bardziej kreatywnych metod, które mają na celu rozprzestrzenianie nielegalnych treści, dlatego walka z nimi jest tym trudniejsza, a sama wiedza dotycząca tego, jakie są rodzaje SPAMU, może Ci nie wystarczyć.
Musisz też wiedzieć, jak walczyć ze SPAMEM, a także zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa w Internecie.
Podobne: Jak radzić sobie ze spamem na stronie?
Wtedy skutecznie zminimalizujesz ryzyko związane z kradzieżą, wyłudzeniami bądź innymi oszustwami.
Przekonaj się, jakie wiadomości najczęściej wysyłają spamerzy i szczególnie się ich wystrzegaj.
1. Spam reklamowy
Na pewno doskonale znasz problem zapchanej poczty przez zbyt dużą liczbę otrzymanych reklam. Zwróć uwagę na to, że te wiadomości, to również jest spam.
Takie e-maile zazwyczaj nie są szkodliwe, choć i tak podchodź do nich z należytą ostrożnością.
Zauważ, iż spam reklamowy, to dla wielu firm jest po prostu jeden z najtańszych sposobów na reklamę. Obecnie stanowi wręcz zastępstwo dla ulotek.
Zazwyczaj korzystają z tego firmy, które mają rozbudowaną bazę e-maili.
2. Hoaxes
Przechodzimy już do bardziej niebezpiecznych rodzajów spamu. Pierwszym z nich jest hoaxes, czyli po prostu e-mail z fałszywym ostrzeżeniem.
Taka wiadomość może Cię naprawdę zdenerwować, ponieważ w jej treści bardzo często znajdują się informacje o zbliżającym się terminie spłaty jakichś rat.
Czasem spamerzy wysyłają też łańcuszki, które mają nastraszyć odbiorcę.
3. Scam-mails
W przypadku scam-mails spamerzy chcą wyłudzić od Ciebie pieniądze, dlatego musisz być bardzo ostrożny.
Niektóre e-maile brzmią naprawdę wiarygodnie, a przy okazji w ogóle nie przypominają tradycyjnego SPAMU.
Bardzo często oszuści wykorzystują historię o zbiórce pieniędzy na cele charytatywne – w takiej sytuacji sprawdź w sieci, czy dana fundacja naprawdę istnieje.
Bardzo popularnym przykładem scam-mails jest również wiadomość o możliwości zarobienia sporych kwot pieniędzy.
Wtedy spamerzy chcą Cię namówić do przelania „kilku drobnych”, a w zamian za to otrzymasz naprawdę sporą sumę. Oczywiście jest to jawne oszustwo, dlatego nigdy w to nie wierz.
4. Spam polityczny
Choć spam polityczny nie należy do najbardziej powszechnego rodzaju SPMAU, to jednak jest równie niebezpieczny.
Poza tym coraz więcej spamerów wykorzystuje te wiadomości do szerzenia nienawiści, a także do rozprzestrzeniania strachu.
Zazwyczaj takie e-maile rozsyłają polityczni radykałowie, a nawet terroryści. W treści mogą pojawiać się groźby oraz informacje o atakach terrorystycznych.
Właśnie z tego powodu spam polityczny jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i młodzieży, ponieważ to właśnie oni należą do grupy najbardziej narażonej na sugestie.
Pamiętaj o tym, że jeżeli otrzymasz spam polityczny o treści, którą uznajesz za niebezpieczną, to koniecznie zgłoś ten fakt odpowiednim służbom.
5. Spam z niebezpiecznym załącznikiem
Nigdy nie otwieraj i nie pobieraj załączników, które otrzymałeś w wiadomości e-mail od nieznanej osoby.
Zwróć uwagę na to, że ten rodzaj SPAMU należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych, ponieważ wiele osób przez nieuwagę ściąga zakażony załącznik. W ten sposób oszuści bardzo łatwo prześlą na Twój komputer wirusy, trojany bądź pliki szpiegowskie.
W konsekwencji możesz stracić wszystkie dane, jakie miałeś zapisane na tym urządzeniu – dotyczy to również zapamiętanych haseł.
Poza tym wiadomość spowoduje utratę danych osobowych, jeżeli znajdowały się w pamięci komputera. Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, z jakim niebezpieczeństwem się to wiąże, dlatego zachowaj maksymalną ostrożność.
Zwróć uwagę na to, że każdy link bądź załącznik, który otrzymasz e-mailem, może być niebezpieczny. Dlatego, nawet gdy wiesz, kto jest nadawcą, to najpierw przeskanuj ten plik.
Pamiętaj także o tym, iż najczęściej niebezpieczne załączniki są rozsyłane z treściami dla dorosłych, więc po prostu usuwaj takie e-maile, a zminimalizujesz ryzyko.
6. Phishing
Ten rodzaj SPAMU jest coraz powszechniejszy, a przy okazji stanowi naprawdę duże zagrożenie.
Przede wszystkim dlatego, że phishing polega na podszywaniu się pod osobę prywatną, firmę lub instytucję.Spamerzy próbują wtedy wyłudzić jakieś ważne informacje, pieniądze oraz dane osobowe.
Wiadomości często nie różnią się niczym od oryginału, dlatego może być Ci trudno zweryfikować wiarygodność nadawcy.
Dlatego zawsze wtedy, gdy pojawią się u Ciebie jakieś wątpliwości, to po prostu postaraj się skontaktować z tą osobą telefonicznie, bądź osobiście.
Wtedy zyskasz pewność, że nie staniesz się ofiarą SPAMU.