Czas to obecnie jedna z najcenniejszych rzeczy, dlatego ciągle poszukujesz sposobów na szybsze wykonywanie niektórych czynności. W przypadku, kiedy masz parę witryn internetowych, powinieneś skorzystać z opcji WordPress Multisite, a dzięki temu nie tylko zyskasz czas, ale też wygodę w trakcie użytkowania.
Posiadanie wielu stron internetowych to coraz częstsze zjawisko, które wiąże się, chociażby z różnymi biznesami bądź chęcią odseparowania poszczególnych ofert. W takiej sytuacji pomocny jest WordPress Multisite, dzięki któremu zarządzanie nimi stanie się jeszcze łatwiejsze.
Spis treści
- Co to jest WordPress Multisite?
- Kto powinien wybrać WordPress Multisite?
- 4 przydatne wtyczki do WordPress Multisite
Co to jest WordPress Multisite?
Przede wszystkim WordPress Multisite to bardzo przydatna opcja, dzięki której możesz zarządzać wieloma witrynami z jednego panelu administracyjnego. Strony nie muszą być ze sobą powiązane tematycznie, ale często ta metoda jest wykorzystywana do odseparowania niektórych ofert. Dzięki temu lepiej dostosujesz je np. do konkretnej grupy docelowej.
Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że możesz wykorzystywać ten sam szablon, wtyczki, a nawet bazę danych. Jednak witryny nie dzielą ze sobą wgranych plików.
Ważne jest także to, żebyś na początku wybrał sposób, w jaki zostanie utworzona adres strony. Pamiętaj, że ta opcja jest taka sama dla wszystkich witryn, które są podłączone do głównego serwera i nie można tego później zmienić. Do wyboru masz dwie opcje:
- w subdomenie, np. strona1.przykladowadomena.pl,
- w podkatalogach, np. przykladowadomena.pl/strona1.
Kto powinien wybrać WordPress Multisite?
Możesz korzystać z tej opcji w wielu przypadkach. Bardzo często to rozwiązanie służy do tworzenia różnych wersji językowych jednej strony, dzięki czemu można np. rozszerzyć grupę docelową o obcokrajowców. Wtedy, gdybyś miał tworzyć wiele witryn, to musiałbyś poświęcić naprawdę wiele czasu. Możesz również zatrudnić specjalistę, który stworzy je za ciebie.
Jednak nie jest to jedyny przykład, kiedy warto wybierać to rozwiązanie, ponieważ będzie też bardzo przydatne w przypadku jednej firmy, która ma parę oddziałów w różnych miastach. Wtedy możesz na każdej ze stron zamieszczać informacje dostosowane do danej lokalizacji, a wszystkim będziesz zarządzać przy pomocy jednego panelu.
Poza tym Multisite przydaje się również uczelniom bądź przedsiębiorstwom, które chcą oddzielić poszczególny asortyment i ofertę, np. firma cateringowa współpracująca z klientami indywidualnymi oraz biznesowymi. W takim przypadku każda z usług ma inny cennik, menu, a przy okazji musi też dostosować języka do poszczególnych grup docelowych. Wtedy właśnie powinieneś skorzystać z Multisite.
4 przydatne wtyczki do WordPress Multisite
Jak większość dodatkowych opcji, tak również i ta nie jest idealna. Przede wszystkim wiąże się to z uproszczoną formą domyślnej wersji tego rozwiązania. W takim przypadku możesz skorzystać z wielu przydatnych wtyczek, dzięki którym zarządzanie wieloma stronami stanie się jeszcze łatwiejsze i zwiększy zakres Twoich działań. Zatem poznaj 4 najpopularniejsze dodatki.
1. Woo Multisite Product and Category Sync
Taka wtyczka przyda Ci się szczególnie wtedy, gdy korzystasz z WooCommerce, czyli popularnego CMS do sklepów internetowych. Wybierając Woo Multisite, możesz bez problemu synchronizować produkty, artykuły, a także zamówienia oraz kupony dostępne na różnych witrynach. Dzięki czemu skracasz czas, jaki musiałbyś na to przeznaczyć.
2. WordPress Multisite Posts and Taxonomies Sync
Dzięki tej wtyczce możesz zarządzać postami, jakie pojawiają się na poszczególnych stronach. Szczególnie ta wtyczka przyda Ci się do tego, żebyś nie powielał tych samych postów na różnych witrynach. Poza tym możesz synchronizować kategorie, co jest dość łatwe, ponieważ wszystkie informacje wyświetlają się w menu administratora strony.
3. Beyond Multisite
Bez wątpienia jest to jedna z najpopularniejszych wtyczek do WordPress Multisite, a dzięki niej zyskujesz jeszcze większą kontrolę nad wszystkimi podpiętymi stronami. Poza tym daj Ci możliwość zezwolenia innym osobom na dostęp do niektórych witryn bądź ich pewnych sfer. Przydatna będzie również opcja zarządzania wszystkimi zainstalowanymi wtyczkami, dzięki czemu łatwo zainstalujesz nowe lub wyłączysz te, które już nie są Ci potrzebne. W ten sposób utrzymasz porządek na stronach, a przy okazji poświęcisz na to niewiele czasu.
4. WordPress Multisite Shared Media
Wybierając tę wtyczkę, będziesz mógł wykorzystywać te same zdjęcia na wielu stronach, które zostały połączone przez Multisite. Szczególnie jest to przydatne wtedy, gdy tworzysz np. różne wersje językowe tej samej witryny. Dzięki temu nie musisz za każdym razem wgrywać ten sam plik, po prostu robisz to raz i wielokrotnie go dodajesz.
Widzisz zatem, że WordPress Multisite pozwoli Ci zaoszczędzić trochę czasu. Dzięki tej opcji z łatwością będziesz zarządzać wieloma stronami, a przy pomocy dodatkowych wtyczek zyskasz jeszcze większą kontrolę nad poszczególnymi czynnościami, np. dodawaniem postów, towarów bądź kuponów.