Obok grafik wektorowych to właśnie rastrowe obrazki należą do najczęściej wykorzystywanych grafik komputerowych. W ich przypadku zapis jest dość prosty. Jednocześnie logo rastrowe często wyróżnia się gorszą jakością, dostrzegalną w trakcie skalowania. Nadal nie wiesz, który wariant jest lepszy? Zatem przekonaj się, co to jest logo rastrowe?
Wiesz już, czym jest logo wektorowe, ale teraz pora skupić się na grafikach rastrowych. W końcu to właśnie one są tak popularne, a zarazem z niechęcią przyjmowane przez grafików. Choć często możesz je edytować, zmieniać, a nawet powiększać, to jednak ich budowa sprawia wiele trudności.
Spis treści
- Czym jest logo rastrowe?
- Jakie są zalety i wady grafik rastrowych?
- Jakie są najpopularniejsze formaty grafik rastrowych?
Czym jest logo rastrowe?
W przypadku grafik rastrowych musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na ich budowę. Każdy obiekt jest opisany przy pomocy punktów, które zostały umieszczone na siatce. Gdy mówisz o obrazach rastrowych, wyświetlanych na komputerze, to tymi punktami są piksele, a grafika stanowi dla nich mapę. Dzięki czemu zostają wyodrębnione trzy wartości, czyli kolor, szerokość oraz wysokość.
Grafika rastrowa jest bardzo popularna w Internecie i większość obrazów ma właśnie taki typ. Zastanawiasz się, dlaczego tak jest? Otóż w takim formacie powstają zdjęcia, wykonane przy pomocy aparatu cyfrowego. Poza tym większość ekranów tworzy mapę pikseli, co skutkuje tym, że wyświetlane są obrazy wektorowe. Właśnie z tego powodu, choć w wielu przypadkach grafiki rastrowe są po prostu zbyt przestarzałe, to mają również zadania, z którymi doskonale sobie radzą.
Jakie są zalety i wady grafik rastrowych?
Grafiki wektorowe są idealne do tworzenia logo – inaczej jest w przypadku obrazów rastrowych, którymi nie można manipulować w takim stopniu, a częste zmiany powodują utratę wysokiej jakości. Jednak nie oznacza to, że musisz całkowicie zrezygnować z tego typu obiektów. W końcu obrazki rastrowe mają też wiele zalet, a przy tym pozwalają na dowolne wykorzystywanie – także na stronie internetowej! Poznaj zalety i wady grafik rastrowych, a z łatwością przekonasz się, kiedy faktycznie warto z nich korzystać!
Zalety grafik rastrowych
Doskonałe odwzorowanie kolorów
Jedną z najważniejszych zalet grafiki rastrowej jest fakt, iż bardzo dobrze odwzorowuje kolory, a przede wszystkim ich głębie, przejścia czy cienie. Właśnie z tego powodu sprawdza się zawsze wtedy, gdy zależy Ci na barwnych detalach, a także w przypadku zdjęć czy skomplikowanych obrazków. Wówczas na pewno grafiki rastrowe spełnią Twoje oczekiwania.
Wiele dostępnych narzędzi
Popularność grafik rastrowych sprawiła, że bardzo łatwo znajdziesz nawet w pełni darmowe narzędzia do edycji obrazków. Dzięki temu możesz samodzielnie wykonać wiele prac lub po prostu uczyć się podstaw grafiki, a efekty swojej pracy wykorzystasz np. w social mediach. Jeżeli chcesz spróbować w tym swoich sił, to na sam początek najlepiej sprawdzi się program Gimp – jest łatwy w obsłudze, intuicyjny i pozwala na podstawową modyfikację loga rastrowego.
Możliwość fotomontażu
Kolejną zaletą obrazów rastrowych jest możliwość prostej modyfikacji obrazów, ich retuszowania i przerabiania. Właśnie z tego powodu, jeżeli chcesz nieco zmienić wykonane zdjęcia, to bardzo dobrze sprawdzą się grafiki rastrowe.
Wady logo rastrowego
Brak możliwości skalowania
Bez wątpienia jedną z najważniejszych wad grafik rastrowych jest brak możliwości skalowania loga. Gdy tylko to zrobisz – tym bardziej wtedy, gdy korzystasz z zamkniętego pliku – wówczas jakakolwiek zmiana rozmiaru obrazu przyczyni się do dramatycznej utraty jakości. Właśnie z tego powodu logo rastrowe to nie jest dobry pomysł. Po prostu zyskasz grafikę, która jest dopasowana tylko do jednego zadania i nie wykorzystasz go do np. materiałów reklamowych czy jako dodatek do zdjęć w social mediach.
Zastanawiasz się, z czego wynika ten problem? Otóż grafiki rastrowe nie są elastyczne, co prowadzi do tego, że w trakcie powiększania obrazów program graficzny musi „wymyślić” jego dalszą część. W konsekwencji dookoła logo powstają piksele.
Nieestetyczny wygląd
Oczywiście kwestia wyglądu rastrowych obrazków zależy przede wszystkim od tego, jak je używasz. Standardowe fotografie będą się bardzo dobrze prezentować. Inaczej jest w przypadku logo rastrowego – tym bardziej, jeżeli nie dopasujesz jego wymiaru do swoich potrzeb. Wtedy zyskasz naprawdę nieatrakcyjny dodatek który, choć z pozoru miał stać się symbolem Twojej firmy, to jednak nadał stronie lub materiałom promocyjnym nieestetycznego wyglądu.
Jakie są najpopularniejsze formaty grafik rastrowych?
Wiesz już, co to jest logo rastrowe, ale zwróć również uwagę na to, w jaki sposób możesz rozpoznać, jaki dany obiekt ma typ. W tym celu wystarczy, że spojrzysz na format danej grafiki. Obrazy rastrowe zazwyczaj są zapisane jako plik:
- JPG – zdecydowanie jeden z najpopularniejszych formatów plików rastrowych. Ten typ nie pozwala zapisać obrazu w formie warstw.
- GIF – umożliwia zapisanie obrazów statycznych i animowanych. Ten format często służy do zapisywania grafik w sieci.
- PNG – zapewnia niewielką wagę zdjęć, a przy tym umożliwia zapisanie obrazu z przezroczystościami.
- PSD – to domyślny format programu Adobe Photoshop. Służy do zapisywania obrazów rastrowych, a jednocześnie umożliwia budowanie warstw i tworzenie otwartych plików.