Prawie każda witryna www składa się z tych samych elementów, czyli z określonej liczby kolumn, nagłówka, treści itp., dlatego z czasem zaczęto szukać rozwiązania, które zadowoli wielu użytkowników. Wtedy okazało się, że najlepszym sposobem jest szablon strony internetowej, ponieważ zwiększa wydajność pracy i zmniejsza koszty wykonania.
Co to jest szablon strony internetowej? Definicja 2024
Szablon strony internetowej to prosty w obsłudze interfejs nawigacyjny, funkcjonalności przewidziane pod wypełnienie treścią oraz warstwa graficzna. Dzięki nowoczesnym szablonom korzystanie ze stron internetowych jest o wiele prostsze i przyjemniejsze.
Musisz też zdawać sobie sprawę z tego, że szablon strony www nie jest jednoznaczny z tworzeniem witryny internetowej. Nie przejmuj się, wiele osób uważa to za synonimy. Dlatego tak ważne jest to, żebyś przekonał się, czym dokładnie jest szablon, a także jakie są jego rodzaje.
Szablon strony internetowej – co to jest?
Przede wszystkim powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że szablon strony internetowej ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie witryny. Składają się na niego różne elementy spełniające warunki dobrej strony www, a także dodatkowe narzędzia. Poza tym motyw jest uzupełniony o treść, którą później można swobodnie modyfikować.
Zauważ również, że obecnie możesz skorzystać z szerokiej bazy gotowych szablonów, które są darmowe bądź płatne. Jednak takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady, a przekonasz się o tym czytając inny post.
Poza tym możesz spotkać się z wieloma nazwami, które odnoszą się do szablonu strony internetowej. Do najpopularniejszych z nich należy m.in. motyw, szablon graficzny i templatka.
Stosowanie określonego synonimu zazwyczaj jest związane z wykorzystaniem konkretnego systemu CMS.
Jakie są rodzaje szablonów stron internetowych?
Powinieneś wiedzieć, że wybór odpowiedniego rodzaju szablonu na stronę internetową jest uzależniony od wielu czynników.
Jednym z najważniejszych jest wiedza i umiejętności, jakie posiadasz w tym zakresie. Dzięki temu łatwo będzie Ci określić, czy poradzisz sobie z samodzielnym dodawaniem, usuwaniem bądź modyfikowaniem treści.
Szczególnie jest to istotne, jeżeli chcesz postawić na stronę statyczną, ponieważ nie będziesz miał do dyspozycji panelu administracyjnego.
W sytuacji, gdy nie chcesz tracić czasu na takie utrudnienia, to zapewne bardziej zainteresuje Cię motyw dynamiczny.
Jednak funkcjonalność nie jest jedynym aspektem, który różni się w przypadku obu wspomnianych rodzajów.
1. Strona dynamiczna
Wykorzystując witrynę o charakterze dynamicznym, masz dostęp do systemu CMS, więc możesz być pewien, że jej obsługa będzie łatwa nawet dla osób, które dotychczas nigdy tego nie robiły.
Poza tym wszelkiego rodzaju elementy graficzne są wgrywane na serwer i do bazy danych. Dzięki temu każdy użytkownik może je zobaczyć, gdy odwiedzi Twoją stronę www, a ważną rolę w tym odgrywa współpraca systemu CMS z przeglądarkami internetowymi.
Podobne: Co to jest CMS? System zarządzania treścią krok po kroku 2024
W przypadku stron dynamicznych szablon składa się z ramki, która jest podobna do statycznej witryny, ale dzięki panelowi administracyjnemu z łatwością możesz dokonywać różnych zmian.
2. Strona statyczna
Sporym ułatwieniem w przypadku stron statycznych jest to, że w otrzymujesz w pliku gotowy szablon. Szczególnie jest to ważne, jeżeli robili to specjaliści. Wtedy masz już ustalone wszystkie niezbędne elementy, czyli m.in. ramki, treści, elementy graficzne, reklamy, a także układ całej witryny.
Jednak zaczniesz dostrzegać trudności w momencie, kiedy będziesz musiał zamienić przykładowe zdjęcia itp. na swoje własne. Wtedy właśnie okaże się, że brak panelu administracyjnego wymaga od Ciebie konkretnej wiedzy.
Oczywiście w Internecie znajdziesz instrukcje, jak to zrobić, ale będzie to wymagało poświęcenia czasu. Sytuacja będzie podobna zawsze wtedy, gdy zechcesz coś zmodyfikować.
Właśnie z tego powodu strony statyczne zazwyczaj są wykorzystywane do prostych wizytówek bądź witryn typu landing page, ponieważ w ich przypadku rzadko dochodzi do jakichś zmian.
5 najważniejszych kroków w trakcie tworzenia szablonu 2024
Tworzenie szablonu strony internetowej to żmudne zajęcie i wymaga sporo czasu.
Szczególnie jest to ważne, jeżeli chcesz, by Twoja witryna była bardziej rozbudowana i składała się z paru kolumn. W takiej sytuacji zyskujesz więcej miejsca na dodatkową treść bądź banery reklamowe.
Pamiętaj jednak, że bez względu na to, jak bardzo skomplikowana ma być Twoja witryna, to i tak poszczególne etapy pracy zazwyczaj nie ulegają zmianie.
Poznaj 5 najważniejszych kroków podczas procesu powstawania motywu strony www:
- Projektowanie graficzne, dzięki któremu wiadomo, jak będzie się prezentowała strona internetowa. Na tym etapie określa się nie tylko rozmieszczenie zdjęć lub tekstów, ale również ilość podstron i gamę kolorystyczną witryny,
- Wprowadzanie zmian oraz ostatnich poprawek, dzięki którym projekt nabiera ostatecznego wyglądu,
- Przeobrażanie projektu w szablon statyczny. Dalsze etapy są przede wszystkim uzależnione od tego, jaki charakter ostatecznie będzie miała strona internetowa,
- Wybór systemu CMS, a następnie dopasowanie do niego motywu. W tym celu wykorzystuje się wcześniej powstały szablon statyczny,
- Instalacja i konfigurowanie motywu do konkretnej witryny internetowej.
Ostatnia aktualizacja Styczeń