Safety1st, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim. To anglojęzyczne powiedzenie jest bardzo na czasie i odnosi się nie tylko do pracowników wykonujących pracę fizyczną, ale również do całej branży IT i e-commerce. Bezpieczeństwo w zarządzaniu stroną internetową lub sklepem odnosi się do wielu warunków. Jednym z nich jest zapewnienie bezpiecznego połączenia pomiędzy komputerem a serwerem. Można to uzyskać korzystając z wirtualnych sieci prywatnych, czyli VPN.
Spis treści
- Co to jest VPN
- Jak działają sieci VPN
- Jakie korzyści zapewnia sieć VPN
- Jak zacząć korzystać z sieci VPN
Co to jest VPN
Skrót VPN pochodzi od anglojęzycznego określenia Virtual Private Network. W tłumaczeniu na język polski oznacza to wirtualną sieć prywatną. Sieć taka działa na zasadzie tunelu, który łączy komputer użytkownika z serwerem, na którym uruchomiona jest usługa, z którą zamierza się połączyć. Może to być np. konto poczty e-mail, sklep internetowy lub strona www.
W normalnym trybie korzystania z sieci, użytkownik łączy się przy pomocy swojego komputera lub serwera z serwerem dostawcy internetu. To on w dalszej części realizuje żądania internetowe użytkowników – kieruje ruch do serwerów DNS, które następnie pozwalają otworzyć wybrane strony www i inne usługi online. Jest to obarczone pewnym ryzykiem – wysyłane przez nas dane będą musiały przejść przez kilka, a czasami i kilkanaście różnych serwerów.
Każdy z serwerów to potencjalne niebezpieczeństwo kradzieży danych lub ich podejrzenia, jeśli nie są szyfrowane. VPN pozwala temu zapobiegać.
Jak działają sieci VPN
Użytkownicy sieci VPN ograniczają ilość serwerów, z których muszą korzystać aby przesłać dane elektroniczne do celu. Łączą się wyłącznie z serwerem dostawcy internetu, a następnie z serwerem VPN. To na nim spoczywa rola zrealizowania dalszej części ruchu i żądań użytkownika. Sieci VPN można porównać do tunelu, w którym poruszasz się swoim samochodem. Jest on zabudowany z każdej strony, dlatego nikt nie może podejrzeć kierunku w którym się poruszasz, prędkości, marki i modelu samochodu. W takim tunelu możesz czuć się nie tylko anonimowo, ale również bezpiecznie. Jesteś w nim bowiem tylko ty. Ryzyko wypadku jest zatem znikome, podobnie jak ryzyko kradzieży samochodu. Sieci VPN działają identycznie.
Jesteś w nich izolowany od zewnętrznych czynników ryzyka, takich jak kradzież danych, przechwytywanie haseł.
W przypadku kiedy dotyczy to twojej strony internetowej lub sklepu online, utrata takich danych jest naprawdę groźna i może się wiązać z wieloma konsekwencjami.
Jakie korzyści zapewnia sieć VPN
Zarządzanie stroną i sklepem internetowym to duża odpowiedzialność. Dotyczy ona przede wszystkim cennych i bardzo poufnych danych. Informacje o zamówieniach, cenach, dostawcach, dostęp do poczty e-mail, dane adresowe klientów. Wszystkie te informacje znajdują się na serwerach www. Łączenie się z nimi poprzez źle zabezpieczone sieci internetowe, stwarza ryzyko wycieku danych.
Jeśli zostaną one upublicznione, mogą zrujnować wizerunek firmy i narazić ją na ryzyko olbrzymich odszkodowań i kar finansowych. Co więcej, ataki na firmy i kradzież danych jest jednym z najczęściej powtarzających się przestępstw, umożliwiających cyberprzestępcom szantażowanie i wymuszanie haraczy. Stosując wirtualne sieci prywatne, można temu zapobiegać.
- Sieć VPN częścią polityki RODO – zadaniem RODO jest zapewnienie wrażliwym danym jak najlepszej ochrony przed kradzieżą i nieautoryzowanym dostępem. Stosowanie VPN dowodzi odpowiedzialnego zachowania oraz wiedzy o ewentualnych zagrożeniach, jak i sposobach ich zapobieganiu.
- VPN a praca zdalna – home office jest niezwykle popularny w ostatnim czasie. Pracując z domu i obsługując sklep internetowy, pracownicy zwykle korzystają ze swoich domowych sieci internetowych. Mogą one nie być wyposażone w tak skuteczne zabezpieczenia jak sieci firmowe. Nakaz korzystania z sieci VPN podczas pracy zdalnej jest jednym z podstawowych warunków, gwarantujących bezpieczną pracę i ochronę danych.
- Serwery VPN a sieci wifi i hotspoty – bezpłatne sieci wifi, dostępne np. w sieciowych restauracjach fast food lub darmowe miejskie hotspoty, zachęcają do nieograniczonego korzystania z internetu. Pozwalają np. pracować przy obsłudze strony / sklepu w trakcie lunchu. Niestety, sieci tego typu są bardzo niebezpieczne i nie dają żadnego poczucia bezpieczeństwa. Nie wiemy ilu innych użytkowników korzysta z sieci, jakie są zabezpieczenia ruterów i czy wysyłane przez nas dane, nie są przechwytywane – mogą to być np. loginy i hasła.
- VPN a phishing – jedno z najczęstszych cyber przestępstw to właśnie phishing. Polega ono na wykonaniu fałszywej strony, łudząco podobnej do oryginału. Najczęściej takie działania dotyczą podrabiania bankowych stron internetowych. Podczas korzystania z niezabezpieczonych sieci wifi, przestępca może dokonać zmian w adresach DNS i przekierować nasze żądanie połączenia się ze stroną banku na stronę sfałszowaną. Użytkownik, który tego nie zauważy i zaloguje się prawdziwymi danymi do bankowości, w rzeczywistości przekazuje je przestępcom. Stąd już tylko o krok od kradzieży pieniędzy. Korzystając z sieci VPN, nie ma możliwości manipulowania przy adresach serwerów DNS, ponieważ są to serwery usługodawcy wirtualnych sieci prywatnych.
Jak zacząć korzystać z sieci VPN
Na rynku znajdziemy wiele usług wirtualnych sieci prywatnych. Dostarczają je zarówno wielkie, globalne firmy, jak i lokalni usługodawcy. Czym się kierować podczas wyboru odpowiedniej sieci VPN? Przede wszystkim należy brać pod uwagę przepustowość sieci, stosowane w niej zabezpieczenia, w tym OpenVPN, a także liczbę globalnych serwerów.
Dobrej jakości sieć VPN musi być usługą płatną. Zapewnia to najwyższy komfort i bezpieczeństwo działania. Bezpłatne usługi VPN mimo iż bardzo kuszące, zwykle zapewniają niższy poziom bezpieczeństwa oraz mniej stabilną i wydajną pracę – np. ograniczenia szybkości i przepustowości łączy lub automatyczne wylogowywanie po kilkunastu minutach pracy.