Wiedza

Zmiany przepisów w sprzedaży internetowej w 2021 roku – o tym musisz wiedzieć!

Rok 2021 już od samego początku przynosi sprzedawcom internetowym wiele ciekawych zmian. Wraz z upływem kolejnych miesięcy będzie ich jeszcze więcej, więc koniecznie musisz się z nimi zapoznać. Dzięki temu będziesz mógł zastanowić się nad rozwiązaniem tych problemów lub po prostu wprowadzisz wszystkie konieczne modyfikacje. Przekonaj się zatem, jakie nastąpiły zmiany przepisów w sprzedaży internetowej w 2021 roku.

Dla wielu sklepów internetowych 2021 roku to okres prawdziwej rewolucji. Przede wszystkim ze względu na nowelizację prawa konsumenckiego. Ta zmiana wymusza na Tobie wiele różnych modyfikacji. Dlatego sprawdź, czy wykonałeś wszystkie te czynności!

Spis treści

Zmiany przepisów w sprzedaży internetowej w 2021 roku – co musisz wiedzieć?

Najważniejsze zmiany w przepisach na 2021 rok

Pakiet VAT e-commerce

Już od 1 lipca 2021 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które mają dotyczyć opodatkowania w handlu elektronicznym. Zasady, jakie się pojawią, mają związek z unijnymi przepisami, mającymi ujednolicić sposób sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich. Wszystkie te zmiany są bliżej znane jako tzw. pakiet VAT e-commerce. Zastanawiasz się, kogo będą obejmowały? Przede wszystkim dostawców towarów, którzy w tym celu wykorzystują drogę elektroniczną, a także dostawców usług, świadczonych na odległość. Należysz do jednej z tych grup? Zatem przygotuj się na prawdziwą rewolucję.

Pakiet VAT e-commerce – jakie zmiany będą obowiązywać?

Zastanawiasz się, czy tak naprawdę Ciebie dotyczą nowe przepisy? Jeżeli sprowadzasz towary z państw spoza Unii Europejskiej, to będziesz musiał liczyć się ze zniesieniem wielu ulg. Szczególnie dotkliwe może to być dla Ciebie, jeżeli do tej pory importowałeś produkty np. z Chin przy pomocy popularnego serwisu AliExpress. Poza tym zmiany mają zachęcić Cię do częstszego wybierania unijnych producentów.

Wśród nowych przepisów znajdziesz m.in.:

  • Zaczną obowiązywać zupełnie nowe definicje, czyli „wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość”, a także „sprzedaż na odległość towarów importowanych z państw trzecich”.
  • Modyfikacje dotyczące procedur VAT MOSS.
  • Zlikwidowanie zwolnienia z podatku VAT, obejmujący import towarów o niskiej wartości, czyli tych, które nie przekraczają 22 euro.
  • Zmiany dotyczące rozliczania VAT, gdy importujesz produkty o wartości mniejszej niż 150 euro – reguła to dotyczy sytuacji, gdy nie jest stosowane IOSS.
  • Jeżeli stosujesz IOSS i złożyłeś deklarację VAT, to jesteś zwolniony z podatku VAT od importowanych towarów, których ostateczna wartość jest niższa nić 150 euro.
  • Od momentu wejścia w życie pakietu VAT e-commerce musisz udostępniać niektóre informacje na temat powyższych transakcji – reguła ta obowiązuje wtedy, gdy właściwy organ podatkowy Cię zażąda tego od Ciebie.

Umowa sprzedaży konsumenckiej

Zmiany w przepisach dotyczące umowy sprzedaży konsumenckiej

Zmiany w przepisach obejmują m.in. umowę sprzedaży konsumenckiej. Na jej podstawie od 2021 roku musisz zawrzeć na stronie specjalny formularz, który jest jednakowy dla wszystkich sprzedawców. To właśnie tam są zawarte wszystkie informacje dotyczące warunków odstąpienia od umowy. Dzięki temu kupujący nie będzie miał już problemów ze zrozumieniem tych przepisów. Poza tym stanowi to sporą zachętę dla odbiorców. W tym przypadku sprzedaż bezpośrednia, internetowa czy wysyłkowa staje się dla nich jeszcze bezpieczniejsza. Może to zachęcić szczególnie te osoby, które wcześniej nie korzystały z tego typu zakupów.

Zwróć również uwagę na to, że zgodnie z nowymi przepisami musisz w jawny i wyraźny sposób informować klienta, kto ponosi koszty zwrotu niechcianego towaru, a także za jego uszkodzenia. Pamiętaj, że konsument musi się o tym dowiedzieć, jeszcze przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży. Jeżeli nigdzie nie będzie takiego zapisu, to automatycznie wszystkie koszty spadają na Ciebie, czyli na sprzedawcę.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą

Zmiany w przepisach dotyczące przywilejów osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą

Od początku 2021 roku osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą otrzymały nowe przywileje, a także ochronę konsumencką. Co to dokładnie oznacza? Otóż w trakcie zakupów są traktowani jak konsumenci, pomimo tego, że są przedsiębiorcami. Szczególnie odnosi się to do rękojmi za wady zakupionego towaru, niedozwolonych postanowień umownych, a także prawa odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa bądź na odległość – zalicza się do tego Internet.

Zwróć jednak uwagę na to, że nowe przepisy odnoszą się tylko do zakupów, które nie mają charakteru zawodowego. Po prostu dana usługa czy produkt nie może być związany z branżą, w jakiej specjalizuje się Twój klient. Zapis ten rodzi pewne problemy, ponieważ wiele np. sklepów online nie wie, jak można dowiedzieć się, czym dokładnie zajmuje się taka firma. Sprawdzanie tych szczegółów w KRS jest dość czasochłonne. Dlatego ciekawe rozwiązanie zaproponowała radczyni prawna Ilona Przetacznik, czyli stworzenie specjalnego formularza zwrotu i reklamacji. Tam przedsiębiorca musi wpisać swoje kody PKD. Pamiętaj również o tym, że zmiany w przepisach wymagają od Ciebie aktualizacji regulaminu sklepu internetowego. To właśnie tam zamieść uprawnienia każdej grupy konsumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *